Calcium Carbonate –  uhličitan vápenatý

Calcium Carbonate –  uhličitan vápenatý – také křída či vápenec – odstraňuje ze zubů nečistoty, pigmentace a plak.

Je to anorganická sůl, přirozeně se vyskytující v přírodě, v našem případě, jako hlavní složka horniny – vápence. Ano je to šutr.

Proč dávat pomleté kamení do pasty? Působí jako jemné přírodní abrazivum, odstraňuje ze zubů nečistoty, pigmentace a plak.  V pastě je obsažen jako součást účinné látky speciálně povrstveného uhličitanu hydroxyapatitem, který se stará o remineralizaci zubní skloviny. Je přirozeným zdrojem vápníku, který přispívá k tvrdosti, hladkosti a bělosti povrchu zubů.

Námi použitý uhličitan vápenatý má RDA* kolem 80, je tedy středně abrazivní. Tak akorát abychom ze zubů dostali nežádoucí nečistoty, ale při tom k nim byli co nejcitlivější.

Pasty s příliš vysokou abrazivitou nešetrně a nenávratně obrušují zubní povrch, což vede ke zvýšené citlivosti zubů.

Rozhodně nejsme striktní odpůrci domácích zubních past a sami s nimi máme bohaté zkušenosti. Nicméně v domácích podmínkách je velmi obtížné zjistit abrazivitu používaných složek. Pokud si budete míchat vlastní pastu, tak dbejte zvýšené pozornosti při používání uhličitanu vápenatého/křídy, jílů a xylitolu (musí být správně pomleté). Zaručeným receptům na bělící pasty s obsahem jedlé sody, nebo nedej bože třeba citronové šťávy, se doporučujeme obloukem vyhnout.

* RDA = Radio Dentin Abrasion je hodnota, určující abrazivitu zubních past. Množství abrazivních částic a tedy schopnost pasty odstraňovat (obrušovat) usazeniny na Vašich zubech. Čím je hodnata RDA vyšší, tím je vyšší i abrazivita.

Míra abrazivity zubních past je určena škálou:

s nízkou abrazí vykazují hodnotu 0 – 70 RDA

středně abrazivní se pohybují v rozmezí 70 -100 RDA

vysoce abrazivní v rozmezí 100-150 RDA.