Na čistý domov stačí jen dva pomocníci

Jedlá soda a ocet, nebo kyselina citronová jsou dle mého názoru nejvýkonnější pomocníci v domácnosti. Je to levné, není to toxické, a když se koupí ve velkém balení, tak po nich není ani tolik odpadu.

Na skvrny na koberci, je směs sody s kyselou složkou ideální. Parádně to pění umí to vyčistit nevídané věci. Nicméně v mnoha případech se vyplatí složky používat odděleně. Není to taková zábava, když to nebublá jak u Mendělejeva v laborce, ale funguje to lépe.


Pojďme se tedy podívat na to, jak uvedené suroviny využít každou zvlášť.

Kyselina citronová/ocet:
To jsou nejlepší žrouti vodního kamene. Klasicky do varné konvice, ale taky na vodovodní baterie, vany a umyvadla. Baterie stačí teplým octem z varné konvice polít a u toho odrbat kartáčem. Máte hned 2v1, čistou konvici i baterii.
Když je špína opravdu držák zažraný, nemusí to stačit. Mně se to například stává, když zašpiním vanu Hennou. V tomhle případě stačí vanu osprchnout teplou vodou a inkriminovaná místa posypat kyselinou citronovou. Nechat asi 20 min působit, poté polévat horkou vodou a u toho průběžně drbat kartáčem. Vana je pak sněhově bílá. Tento hrubší postup umí zmizet i případné rezavé skvrny od kapajícího kohoutku! Kyselina pak pročistí i odpad a není to žádný hrozný jed pro rybičky.

Stejně lze kyselina citronová použít například na skvrny od rzi, červené řepy, kurkumy a dalších nesmytelných přírodních barviv.

K zamyšlení: Ocet sice krásně voní a pohlcuje pachy, ale v poměru na váhu a výkon výrazně vede kyselina citronová. Jedním velkým balíkem citronky můžete ušetřit hromadu PETek. Na druhou stranu kyselina citronová se sem vozí v podstatě výhradně z Asie.

Jedlá soda:
Odmašťovač a pohlcovač zápachu 2v1. Jen ji hlavně nepoužívejte na hliník, který byste totálně poškrábali.
Pasta z jedlé sody a vody v poměru 1:1, vyčistí umyvadlo, vanu, zanesené či napálené hrnce, grily, pekáče, mastné obkladačky, digestoř, dětské hračky i skvrny na prádle. Pohltí zápach koberců, sedaček, bot, mopů a hadrů, odpadkového koše, lednice i klozetu.
Ve všech uvedených případech je dobré, nechat jedlou sodu chvíli působit.

Také lze použít do myčky či pračky, místo běžného prostředku určeného na čištění samotného spotřebiče.